Mimar Zehra Oknas Tatari

Mimar Zehra Oknas Tatari - @

Doğru Mobilya Kullanımı

Uzun Süreli Mobilya Kullanımı

Kişilerin yaşamlarının tamamına yakını insan mobilya ilişkisiyle geçmektedir.Bireysel yada toplumsal yaşamda hareket alanlarımız yatak odası, mutfak ,yemek odası ,ofis,bekleme salonları,oturma odaları spor salonları ,seminer salonları içinde geçmektedir.

Yaşantımızda yer alan mobilyaların ilk günkü gibi bakımlı ve uzun ömürlü olmasını sağlamak mobilya seçimiyle başlamaktadır.

Yaşam stilimize ve kullanım alanımız için en doğru mobilyaları iç mimari desteyi ile seçmek hem dekorasyonumuz için hem de konforumuz için daha uygundur.

Ahşap mobilya bakımı ve kullanımı :

Ahşabı ve konstrüksiyonu iyi seçilmiş ahşap mobilyalar direk güneş ışığından mümkün olduğunca korunmalıdır.Ahşap mobilya üzerine konabilecek içeceklerdeki direk sıcaklık, ve ıslaklık cilanın üstünde beyaz leke bırakacak şekilde kimyasal değişikliklere yol açmaması için altlarına bardak altı veyai koruyucu pedler kullanılmalıdır.

Doğal ahşap yaşayan bir malzeme olduğu için nem seviyesinin normalden yüksek veya düşük olması ahşapda dönme veya açmalara sebep olabilir.Nem seviyesinin sabit kalmasına dikkat etmek gerekmektedir.

Özellikle parlak cilalı mobilyaların temizliğinde cilada cizilmelere yol açmamak için hassasiyet göstermek gerekmektedir.Kuru ve sert bezler mikroskobik çizilmeler oluşturabilir.Bezin üzerine mobilya temizleme spreyi sıkılarak silinmelidir.

Kumaş Döşemeli mobilya bakımı ve kullanımı :

Kumaş döşemeli koltuk kanepe alırken sık dokunmuş kumaşlar tercih edilmelidir.Böyle kumaşlar deformasyona karşı dayanıklı oldukları gibi temizlikleri de daha kolaydır.

Kullanılan mekanlarda gerekli ise yanmaya dayanıklı,leke ve su tutmazlığa karşı aprelendirilmiş kumaşlarla döşenmiş mobilyalar seçilmelidir.

Döşemeli mobilyaların kumaşlarında solmazlık özelliği yoksa direk güneş ışığından korunmalıdır.Kumaşların temizliği özel koltuk yıkama makinaları veya fermuarlı çıkrılabilir minderlerde kuru temizleme ile yapılmalı elle silinmemelidir.

Mobilyaların ömrü kullanım sıklığı kadar kullanım şekliyle de bağlantılıdır.



Tüm Yazıları  Geri dönmek için lütfen tıklayınız.