Mimar Zehra Oknas Tatari

Mimar Zehra Oknas Tatari - @

Hüzünlü romantizmin mevsimi güz ve kış…

Hüzünlü romantizmin mevsimi güz ve kış…

“Sıcacık evinizde yada ofisinizde başınızı kaldırıp dışarı baktığınızda; yerlere dökülmüş kuru dokusuyla hışırdayan sarı kızıl yapraklar,başınızı gökyüzüne kaldırdığınızda beyaz bulutların arkasında batmakta olan güneşin altın sarısı minik pırıltıları, gri dallarıyla soyunmuş ağaçlar size kızıl sonbahar ve gri kış şarkılarını fısıldar.

Bulutlar pembeleşir gün batar, gece mavisi bir karanlık çöker pencerenize.Sokak lambalarının aydınlattığı pencerenizin önündeki karamuk bitkisi bordo yapraklarıyla hüznünüze neşe katar.Baharda sarı çiçekleriyle yazı müjdeleyene kadar…”
Bu sene trend yaratıcıları da doğaya ve geçmişe kulak vererek penceremizdeki sonbaharın renklerini nostaljinin vazgeçilmez romantiği ile, stilize bir art deco yaratmışlar.

Kaynaklar Art deco tanımını Fransa menşeli sanat akımı olarak yapar. Adını 1925 senesinde yapılan Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes (Uluslararası Modern Dekoratif ve Sınai Sanatlar) sergisinden almıştır.

 Art Deco tarzı tasarım hareketi, özellikle 1920’li ve 1939’lu yıllarda tüm dünyayı kasıp kavurmuş.1930'lardan sonra tasarımcıların tasarımları süsten ayırmak istemeleri ve süslemeyi değil işlevselliği savunmalarıyla son bulmuş; fakat 1960'lı yıllarda yeniden eski tahtına oturmuştur.

Simetrik ve geometrik formlar ,yuvarlak formlarda keskin köşeler,parlak cilalar, büyük net ve geometrik desenler en belirgin özellikleridir.Art nouveau'da olduğu gibi gotik süsleme öğelerinden yararlanılır. Birçok akımın bir arada toplandığı art deco tarzını futurist yanıyla göreceğimiz bu sezon onu güncel ve çağdaş bir yorumla karşımıza çıkarmaktadır.

İpucu Köşesi :
  • Mobilyalarınızın henüz eskimediğini ama tarzının eski kaldığını düşünüyorsanız evinizde küçük değişikliklerle yeni bir dekorasyon yaratabilirsiniz.
  • Önce sehpalarınızı veya yemek masanızı art deco tarzı parlak koyu cilalı doğal ahşaplı mobilyalarla değiştirin.
  • Büfenizin yada kanepenizin sırtına gelen duvarı geometrik desenli gri yada krem tonlarında duvar kağıdı ile kaplayın,diğer duvarları da ona uyumlu renklerle boyayarak rengini değiştirin.
  • Göze çarpan birkaç yeni aksesuarınızı ve taşlı kristal avizenizi de ekleyerek hızlı ve kolayca değişiklik yapmış olursunuz, güle güle oturun.

Romantik bir kış için siz de hazır mısınız…Tüm Yazıları  Geri dönmek için lütfen tıklayınız.